Gizlilik kararı yeni bir krize yol açtı!

  • Ana Sayfa
  • Gizlilik kararı yeni bir krize yol açtı!
Gizlilik kararı yeni bir krize yol açtı!
Milliyet Gazetesi yazarlarından Cemal Ersen’in özel haberine göre, Futboldaki şike ve teşvik soruşturmasındaki 'gizlilik kararı' yeni krize yol açtı.Abone ol

Futbol Federasyonu Etik Kurulu şike dosyasıyla ilgili incelemesini sürdürürken, suçlanan şahıslara savunma hakkı verilememesi, gelecek hafta açıklanması beklenen kararın hukuka uygunluğu konusunda tartışma başlattı.

Özel yetkili Cumhuriyet savcısı Mehmet Berk tarafından yürütülen futboldaki şike ve teşvik soruşturmasının Futbol Federasyonu ayağında, “savunma krizi” patlak verdi.

Etik Kurulu tarafından incelemesi süren ve gelecek hafta sonuçlanmasını beklenen dosyada suçlanan şahısların, savcılık tarafından konan “gizlilik” nedeniyle savunmalarının alınamayacak olması, yeni hukuki tartışma başlattı.

“Savunma hakkı yargılamanın, vazgeçilmez unsurudur” ilkesinin ihlal edilmesi durumunda,  Futbol nevada seo Federasyonu’nun alacağı her kararın ileride telafisi olmayacak sonuçlar doğuracağı ileri sürüldü. Spor hukukçusu Kemal Kapulluoğlu, gerek tutuklu olan, gerek ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan şahıslar hakkında karar verilirken, hukukun temel ilkesinin ihlal edilerek savunmalarının alınmaması durumunda, çok önemli bir hata yapılacağı söyledi. Kapulluoğlu, “Etik Kurulu talimatında üç günlük savunma süresi öngörülüyor. Eğer bu sorumluluk yerine getirilmeden bir rapor hazırlanır, federasyon yönetimi de buna göre karar alırsa, Tahkim Kurulu’ndan dönmesi kaçınılmaz olur. Savunma alınmadan ceza verilemez. Adamlara soracaksın, ‘Şu maçta şike yapılmış, diğerinde teşvik iddiası var. Senin diyeceklerin ne? Savunma ne?” diye konuştu.

Savcılık tarafından federasyona iletilen 26 klasörlük belge ve bilgiler içinde yer alan ifadelerin savunma kabul edilemeyeceğini belirten bazı hukukçular, CAS’ın (Uluslararası Spor Mahkemesi) bu konuyla ilgili çok net tavrı olduğunun altını çizerek, “CAS, savunma hakkı tanınmadan ceza verilemez diye temel bir ilke ortaya koymuş. Bunu görmezden gelmek, uluslararası platformda da başımızı ağrıtabilir” iddiasında bulundu.

Gizlilik ilkesi

Şike ve teşvik soruşturmasıyla ilgili gizlilik kararı devam ettiği için davaya konu olan şahıslardan savunma almalarının cezai yaptırımlar getirebileceğini ileri süren federasyon yetkililerinin ise içinde bulundukları sıkıntıyı aşabilmek adına formül üretmeye çalıştıkları, avukatlar aracılığı ile yazılı savunma alabilmek için savcılıkla görüş alışverişinde bulunabilecekleri öğrenildi.

Bu arada sanık avukatlarına savcılıkta ileri sürülen suçlamaları incelemeleri için izin verilmesinin bir anlamda gizlilik kararı kalktı diye yorumlanabileceği, dolayısıyla Etik Kurulu’nun savunma istemesinin önünde herhangi engel kalmadığı görüşü de dile getirildi.

Üst düzey bir federasyon yetkilisi, “Karar için çok geciktik. Sadece Süper Ligi değil, 1 ve 2. ligi de ilgilendirdiği için fazla zamanımız kalmadı. Fikstür çekimi ve liglerin oluşumunun yanı sıra Tahkim Kurulu’na yapılacak itirazları da göz önüne alırsak, gelecek hafta somut bazı şeyler ortaya koymamız şart” dedi.

KIRMIZI KART ÖRNEĞİ...
DETAYLI BİLGİ DİĞER SAYFADA...
TIKLAYIN...

[PAGE]

KIRMIZI KART ÖRNEĞİ

Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun en basit talimat ihlallerinde bile tarafların savunmasının aldığına dikkat çeken hukukçular, "Kırmızı kart gören oyuncuya cezasını kesmeden önce ne diyeceği sorulur. Suçu sabit olsa bile bu haktan mahrum bırakılması alınacak kararın geçerliliğini tartışılır hale getirir" ifadelerini kullandı.Kategori : GÜNCEL