CHP Baas rejimine yakınlık mı duyuyor?

  • Ana Sayfa
  • CHP Baas rejimine yakınlık mı duyuyor?
CHP Baas rejimine yakınlık mı duyuyor?
Hükümetin Suriye politikasını eleştiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu sorusuna cevap verdi.Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Türkiye Cumhuriyeti, kendi komşusunun içişlerine karışmamalı. Tehdit ve şantaj söylemleri geliştirmemeli. Bu Türkiye'ye yakışmıyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvasını ziyaret etti. Yuvaya gelişinde müdire Emel Alanyalıoğlu tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, ayağına galoş geçirerek, ilk önce 0-2 Yaş Bebek Ünitesini gezdi.

TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI

Ziyaret sonrası basın mensuplarının günce michigan seo l konulara ilişkin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, emekli Büyükelçi İnal Batu'nun, ''Baas rejimine yakınlık duymak CHP'ye yakışmaz'' dediğinin hatırlatılması üzerine, bütün ülkelere, Ortadoğu halklarına özgürlük ve barış gitmesini istediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Biz hiçbir ülkenin yönetimine ve rejimine destek vermiyoruz. Konunun saptırılmaması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti, kendi komşusunun içişlerine karışmamalı. Tehdit ve şantaj söylemleri geliştirmemeli. Bu Türkiye'ye yakışmıyor. Türkiye, kendi bölgesinin lider ülkesi olacaksa, lider ülke gibi davranmalı ve buna uygun politikalar geliştirmeli. Elbette ki o ülkelere karşı gözü kapalı olmamalı, elbette ki o ülkelerdeki sorunları, izlememek gibi bir tutum takınmamalıdır. Ülkenin içişlerine bakmalı, tutumunu takınmalı, söylemini geliştirmeli ama bunun Türkiye'ye yakışır bir tarzda olması lazım. 'Sabrımızın sonuna geldik. Buyurun bundan sonra ne söyleyeceksiniz?' Biz bu söylemin hatalı olduğunu söyledik.''

Türkiye kendi komşularıyla ilgili olarak bir politika geliştirecekse, bu politikayı özgür iradesiyle geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Bu politika, batının egemen güçlerinin dayattığı bir politika olmamalı. Bu Türkiye'ye yakışmıyor. Türkiye'nin kuruluş iradesine yakışmıyor. Bütün mazlum ülkeler Türkiye'yi örnek almışlardır. Şimdi biz mazlum ülkelere örnek olmak yerine egemen ülkelerin taşeronluğuna soyunuyoruz. Bu doğru değildir. Biz şu veya bu rejime değil, biz demokrasiye, özgürlüğe, insan haklarına saygı duyan her rejimi destekleriz. Bunlara destek vermeyenlere de destek vermeyiz'' şeklinde konuştu.

Suriye ile ilgili hükümetin politikalarını destekleyen açıklamaların olduğu hatırlatılan Kılıçdaroğlu, herkesin kendileri gibi düşünmek zorunda olmadığını belirterek, ''Bizim düşündüklerimiz belli, defalarca söyledik'' dedi.Kategori : POLİTİKA