Heronlarla ilgili yeni bir iddia daha

  • Ana Sayfa
  • Heronlarla ilgili yeni bir iddia daha
Heronlarla ilgili yeni bir iddia daha
PKK kamplarını ve teröristleri BBG evi gibi izlemesi için alınan insansız hava araçları Heronlar yeniden gündemde.Abone olİddialara göre Türkiye'nin terörle mücadelede etkin bir biçimde kullanılmak üzere edindiği Heron'lar gerektiği gibi yönetilemiyor. Bunun sonucunda da terörle mücadele konusunda zaafiyet oluşabiliyor.

Bugün gazetesi ile www.aktifhaber.com'un iddiasına göre "insansız hava aracı" (IHA) olark da bilinen ve çoğunluğu İsrail'den satın alınan Heron tipi istihbarat amaçlı hava araçlarından yeterli ö Silis kumu lçüde faydalanılmıyor. Oysa terörle etkin mücadele için bu araçların kesinlikle en üst düzey verimlilikle kullanılması gerekiyor.

İKİ BAŞLILIK İDDİASI

Söz konusu haber ve analizlerde IHA kullanımındaki iki başlılık sebebiyle istenen verimin elde edilemediği iddia ediliyor:

Yaşanan baskınlarda İHA'lardan görüntü alınmasına rağmen hava unsurlarının süratli bir biçimde devreye sokulmadığının iddia edildiği haber - analizlerde, uzmanların tespitlerine yer veriliyor:

"Uzmanlar İHA'ların görüntü elde etmesi halinde bile iki başlı yapının eş zamanlı seri kararlar alıp uygulamayı mümkün kılmadığına dikkat çekti. İki başlı yapı her karakol baskınından sonra sürekli gündeme getirilmesine rağmen bu konuda hiçbir ilerlemenin söz konusu olmadığı bildirildi. Ayrıca elde edilen İHA görüntülerinin TSK'daki birimlerle eş zamanlı olarak MİT, Emniyet ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'na da iletilmesi konusu gündeme gelmesine karşılık bu konuda da bir gelişmenin yaşanmadığı belirtildi."

İHA'LAR NEREDE?

Yer sistemlerinin sınırlı kapasitesinden dolayı aynı anda havada sadece 3 İHA'nın uçurulabildiği öne sürülüyor. Bu arada sistemin yerden kontrolünün de uçuş alanını sınırladığına dikkat çekiliyor. Verilen bilgiye göre ABD'de bu sistemler uydu üzerinden yönetiliyor ve bundan dolayıda aynı anda çok sayıda araç uçurulabiliyo. Öte yandan bir İHA'nın 600 saat uçtuktan sonra motor bakımına alınması gerekiyor. Bu da bir uçağın 24 saat esasına göre sürekli uçması halinde 25 gün sonra motorunun bakıma girmesi anlamına geliyor.Kategori : GÜNCEL