Bir aylık adli tatil bugün başlıyor

  • Ana Sayfa
  • Bir aylık adli tatil bugün başlıyor
Bir aylık adli tatil bugün başlıyor
Yargıda 'toplu izin kullanımı' anlamına gelen, yaklaşık 1 ay sürecek adli tatil bugün başlıyor.Abone ol

Yargıda 'toplu izin kullanımı' anlamına gelen, yaklaşık 1 ay sürecek adli tatil bugün başlıyor. Adli tatil süresince belirlenen nöbetçi mahkemeler görev yapacak.

Yüksek yargı organları Danıştay, Yargı vermont seo tay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde de nöbetçi heyetler görev yapacak. Bu mahkemelerde acil konular görüşülürken, Danıştay'da görev yapacak olan nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca yürütmenin durdurulmasına ilişkin istemleri karara bağlayacak. Yargıtay'da da ceza ve hukuk olmak üzere iki nöbetçi daire görev yapacak.

ERGENEKON VE BALYOZ'A DEVAM

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250'nci maddesinde sayılan suçlar kapsamına giren Ergenekon, Balyoz gibi davalara bakmakla görevli özel yetkili ağır ceza mahkemeleri ise adli tatil kapsamında olmadığından yargılama faaliyetlerine devam edecek. Anayasa Mahkemesi de adli tatil kapsamına girmiyor. Bununla birlikte yüksek mahkeme üyeleri de genellikle Ağustos ayında izin kullanıyor.

Yeni Adli Yıl 6 Eylül Salı günü Yargıtay'da düzenlenecek törenle başlayacak. Törenin devletin zirvesi ile yüksek yargıyı da bir araya getirmesi bekleniyor.Kategori : GÜNCEL