Türk ordusu Erdoğan'a teslim oldu!

  • Ana Sayfa
  • Türk ordusu Erdoğan'a teslim oldu!
Türk ordusu Erdoğan'a teslim oldu!
Komutanların emeklilik kararı dünyanın çok satan gazete ve dergilerinde de geniş yer aldı. En ilginç yorum Washington Post'tan geldi Abone ol

Uluslararası ajanslar komutanların emeklilik kararını flash haber olarak geçerken yabancı gazetelerde yaşanan süreçle ilgili geniş haberler verdi.

Alman haftalık haber dergisi, 'Der Spiegel', "Türk Ordusu Erdoğan'a teslim oldu" derken Washington Post "Türkiye Cumartesi günü yeni bir çağa uyandı" başlıklı haberinde, "ordunun gücünü aşındırmanın sadece bir adımı" yo openai SEO rumu yaptı.

İşte dünyanın önde gelen gazetelerinin TSK depremiyle ilgili değerlendirmeleri:

The New York Times gazetesi, Türk ordusundaki dört generalin istifasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sivil kontrole bağlı bir orduyu yeniden şekillendirmek için güvenli, avantajlı ve önemli bir konuma ulaştırdığına dikkat çekti.

Wall Street Journal, komutanların önümüzdeki ay emekli olmak için talepte bulunduklarını ve bunun istifa kararlarını büyük oranda sembolik yaptığı görüşüne yer verdi.

Financial Times ise, "Türkiye generallerin istifasının önemini azaltıyor" başlıklı haberinde, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ülkenin en önemli 4 ordu komutanının istifasıyla Türkiye'nin bir krizle karşı karşıya kaldığını reddetti. Ancak, bunun "sıra dışı" bir durum yarattığını kabul etti" ifadelerine yer verdi.

Washington Post gazetesi ise, "Türkiye Cumartesi günü yeni bir çağa uyandı" başlıklı haberinde, bu çarpıcı hareketin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın egemenliği altında olan sivil hükümet lehine "ordunun gücünü aşındırmanın sadece bir adımı daha olduğu"na dikkat çekti.

The New York Times, Türkiye'deki generallerin istifasını değerlendirdiği geniş haberinde, 50 yıl önce Türk ordusuyla kavga eden popülist bir başbakanın sonunun darağacında bittiğini ve üç seçim zaferinin mandasının biraz avuttuğunu belirterek, "Bu defa rekabet Türkiye'nin ordusunun komutanlarının eş zamanlı bir şekilde istifasıyla doruk noktaya ulaştı, ordunun liderleri baskıdan ve güçsüzlükten şikayet ediyor" ifadelerine yer verdi.Kategori : GÜNCEL